Wynajem czterech kątów będzie tańszy? Startuje program Mieszkanie Plus.

Korzystniejsze ceny wynajmu mieszkań, tańsze budownictwo i większe możliwości zakupu własnej nieruchomości – to wszystko zakłada nowy rządowy program Mieszkanie Plus. Jego największą zaletą ma być ogólnodostępność, chociaż w pierwszej kolejności skorzystają z niego osoby niemające zdolności kredytowej, średniozamożne oraz rodziny wielodzietne. Program Mieszkanie Plus ma ruszyć już w 2018 roku.
Wynajem czterech kątów będzie tańszy? Startuje program Mieszkanie Plus.
26
wrz

Cała wypłata na wynajem


Koszty wynajmu nieruchomości w większych miastach w Polsce niekiedy przekraczają minimalną miesięczną pensję netto. Przeznaczanie znaczącej części wypłaty na wynajem mieszkania często uniemożliwia zgromadzenie jakiegokolwiek wkładu własnego na zakup swojej nieruchomości w przyszłości. Coraz częściej zdarza się, że wysokość czynszu jest przeszkodą w utrzymaniu płynności finansowej gospodarstw domowych.

Źródło: bankier.pl


Wynajem tańszy trzykrotnie


Ogólnodostępny i skierowany do wszystkich Polaków projekt ma rozwiązać problem wysokich cen najmu mieszkań oraz umożliwić zakup własnej nieruchomości osobom, które nie mogą pozwolić sobie na kredyt hipoteczny. Dla osób chcących skorzystać z programu Mieszkanie Plus czynsz ma być 30 proc. niższy niż obecnie. Według projektu rozporządzenia, cena za metr kwadratowy w Warszawie ma wynieść tylko 13,43 zł. Jest to aż trzy razy mniej niż obecna stawka rynkowa. Co więcej, program Mieszkanie Plus ma nie tylko opierać się na tańszym najmie, ale również pozwolić na wynajem lokalu wraz z możliwością dojścia do własności. W przypadku, gdy lokator będzie chciał wykupić wynajmowaną nieruchomość, będzie mógł zapłacić 20% wyższy czynsz od tego, który uiszczałby użytkując mieszkanie wyłącznie na wynajem. Oznacza to, że po około 30 latach będzie on mógł się stać właścicielem własnych czterech kątów.


Budowanie będzie tańsze


Mieszkanie Plus ma bazować na budownictwie spółdzielczym i społecznym. Koszt budowy lokalu ma nie przekraczać 3 tys. zł za metr kwadratowy. Aby budowa lokum za tak niską cenę była możliwe, mieszkania mają być stawiane na przekazywanych po preferencyjnych stawkach gruntach państwowych, a do ich budowy mają być wykorzystywane prefabrykaty. Realizacją programu zajmie się Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości wraz ze współpracą z samorządami lokalnymi. Program ten ma funkcjonować na zasadach rynkowych.


Dwie strony medalu


Jak każdy medal ma dwie strony, Mieszkanie Plus ma też swoje minusy. Wielu deweloperów jest zdania, że w parze z niską ceną budowy będzie szedł również niewysoki standard mieszkania. Ponadto, zwracając uwagę na fakt, iż nieruchomości będą stawianie wyłącznie w wyznaczonych miejscach, osoby chcące skorzystać z Programu nie będą miały dużych możliwości wyboru lokalizacji. Mimo faktu, iż z Mieszkania Plus będzie mógł w teorii skorzystać każdy Polak, pierwszeństwo będą miały osoby mało zamożne, nie posiadające zdolności kredytowej, a także rodziny wielodzietne. Oznacza to, że osoby w młodym wieku, rozpoczynające dopiero samodzielne życie będą mogły nie mieć możliwości, czerpać korzyści
z benefitów Mieszkania Plus.




Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!