Rynek powierzchni magazynowych w Polsce

Rozkwit rynku magazynowego w Polsce nie zwalnia tempa, a co kwartał pada kolejny rekordowy wynik popytu na powierzchnie magazynowe. Za największą siłę, napędzającą magazynowy biznes uznaje się rozwój sektora e-commerce oraz obecnych w Polsce sieci handlowych. W odpowiedzi na potrzeby najemców pojawiają się kolejne inwestycje deweloperskie. Co wpływa na tak doskonałą kondycję polskich magazynów?
Rynek powierzchni magazynowych w Polsce
07
mar

Rozkwit polskich magazynów


Rok 2016 na stałe wpisał się do historii rynku polskich magazynów. To właśnie wtedy padł rekordowy wynik na poziomie 2,2 mln m² popytu na powierzchnie magazynowe. Niemniej jednak, z badań opublikowanych przez firmę JLL wynika, że w 2017 roku w ramach nowych umów i ekspansji wynajęto ponad 3,1 miliona m² powierzchni magazynowej. Oznacza to, że rekordowy wynik z 2016 roku został pobity i to o prawie milion. Wszystko wskazuje na to, że zapotrzebowanie w tym sektorze będzie stale wzrastać. Do sukcesu polskich magazynów w dużej mierze przysłużył się rozwój sektora e-commerce, a Polska stała się głównym ośrodkiem obsługującym zachodnie firmy prowadzące sprzedaż internetową. Co więcej, czynnikiem, który ma nie mały wpływ na magazynowy boom są jedne

z najatrakcyjniejszych cen w Europie. Nic dziwnego, że inwestycje w magazyny tak bardzo kuszą deweloperów.


Magazynowe Eldorado


Dzięki strategicznej lokalizacji w centrum Europy oraz atrakcyjnym czynszom przy jednocześnie bardzo dobrze rozwiniętej infrastrukturze, Polska stała się prawdziwym magazynowym rajem. Ogromne zapotrzebowanie na obsługę logistyczną sektora e-commerce sprawia, że popyt na magazyny stale rośnie. Jak informuje portal magazyny.pl, umowy na wynajem powierzchni magazynowych w Polsce w ostatnim czasie podpisały międzynarodowe firmy, będące światowymi liderami e-commerce, takie jak: Amazon, Zalando, czy H&M. Ponadto, popyt na magazyny kształtują także najemcy związani z sieciami handlowymi, operatorzy logistyczni oraz firmy należące do branży lekkiej produkcji. Poza ekstremalnym popytem, eksperci z JLL wskazują także na rosnącą średnią wartość wielkości kontraktu. W 2017 roku przeciętna umowa była zawierana na około 7 700 m² powierzchni, czyli o 2 000 m² więcej niż 10 lat temu.


Deweloperzy coraz bardziej aktywni


W odpowiedzi na rosnący popyt na magazyny pojawiają się kolejne inwestycje deweloperów, którzy starają się wypełnić każdą lukę w zapotrzebowaniu najemców. Według portalu magazyny.pl, w 2017 roku oddano do użytku około 2,3 mln m² powierzchni magazynowych, a w budowie pozostało kolejne 1,17 mln. Ocenia się, że przez kilka ostatnich lat zasoby magazynowe w Polsce wzrosły niemalże dwukrotnie. Za największe rynki uznaje się okolice stolicy i centralną część kraju oraz Górny Śląsk, Poznań i Szczecin. Mimo faktu, że wciąż powstaje coraz więcej nowych magazynów, ilość pustostanów również maleje. Pod koniec zeszłego roku, współczynnik niewynajętej powierzchni wyniósł 6 procent. Duża konkurencja na rynku deweloperskim sprawia, że czynsze utrzymują się na stabilnym i niskim poziomie. Aczkolwiek rosnący popyt na magazyny może w przyszłości spowodować sytuację, w której stawki najmu pójdą w górę. Niemniej jednak, jeszcze przez długi czas nic nie jest w stanie zagrozić polskiej konkurencyjności na tym rynku.




Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!