Doradztwo kredytowe i pośrednictwo kredytowe

Doradztwo kredytowe i pośrednictwo kredytowe to terminy używane niemal zamiennie. Jako klienci przyzwyczailiśmy się do bezpłatnych konsultacji w danym obszarze finansów i w zasadzie nie odróżniamy tych usług. Różnica istotna dla klienta polega na sposobie rozliczania za wykonanie usługi, czyli kto zapłaci i czy w ogóle zapłaci.
Doradztwo kredytowe i pośrednictwo kredytowe
23
sty

Pośrednictwo kredytowe i doradztwo kredytowe a podatek VAT


Dodatkowo rozliczenie to może być powiększone o podatek VAT – zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT: zwalnia się od podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów, lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę, lub pożyczkodawcę. Zatem pośrednictwo kredytowe jest zwolnione z podatku VAT, a jego koszty w praktyce ponosi bank w rozliczeniu z pośrednikiem kredytowym. Powyżej przytoczona ustawa w art. 43. pkt. 15. określa również, że: zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 7, 12 i 37–41 oraz w ust. 13, nie mają zastosowania do: 1) czynności ściągania długów, w tym factoringu; 2) usług doradztwa; 3) usług w zakresie leasingu. Zatem doradztwo kredytowe nie jest zwolnione z podatku VAT, a dodatkowo koszty ponosi klient.


Zaufanie to podstawa


W Polsce jednak przyjęło się zdecydowanie pośrednictwo uzupełnione o bezpłatne czynności doradcze, informacyjne i edukacyjne w zakresie finansów. Model takiej współpracy klienta z pośrednikiem finansowym bez wątpienia oparty musi być na wzajemnym zaufaniu, które pośrednik buduje na podstawie przekazanej klientowi informacji, a klient decyduje się na jego usługi, za które zapłaci bank, w którym docelowo klient skorzysta z kredytu.
Pośrednictwo kredytowe – w kredytach hipotecznych – jest zupełnie bezpłatne, ponieważ banki dysponują dokładnie taką samą ofertą w sprzedaży oddziałowej jak w sprzedaży pośredniej. W obecnym roku zauważamy znaczną redukcję ilości oddziałów bankowych (Jak podaje KNF w pierwszym półroczu b.r. w Polsce zlikwidowano 368 placówek) co świadczy o przenoszeniu usług bankowych na platformy internetowe, jak i do sprzedaży pośredniej.

Zaletą konsultacji z brokerem kredytowym są obiektywne informacje z rynku, co pozwala na swobodne porównanie i wybranie najlepszego kredytu. Jeśli obiektywne informacje uzupełnimy o doświadczenie doradcy zdobyte przez kilka lat współpracy z bankami, możemy być pewni, że wybór kredytu nie będzie oparty tylko o analizę kosztów, ale również o dostosowanie pozostałych parametrów i zapoznanie z polityką banku wobec klienta.  

Broker kredytowy odpowiada za obsługę kredytu na równi z pracownikiem banku, zatem możemy być pewni, że informacje oraz dokumenty jakie przekazujemy brokerowi podlegają ścisłej ochronie. Ustawa Prawo Bankowe a dokładnie Art. 104. Ust. 1. Jednoznacznie określa: Bank, osoby w nim zatrudnione oraz osoby, za których pośrednictwem bank wykonuje czynności bankowe, są obowiązane zachować tajemnicę bankową, która obejmuje wszystkie informacje dotyczące czynności bankowej, uzyskane w czasie negocjacji, w trakcie zawierania i realizacji umowy, na podstawie której bank tę czynność wykonuje. Nakaz ten obliguje pośrednika finansowego do zachowania tajemnicy bankowej, zatem możemy być pewni, że dobry Broker nie tylko zadba o nasz portfel, ale również nie zaszkodzi.







Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!