10 błędów, które popełniamy przy oglądaniu mieszkania na wynajem

Podczas poszukiwań wymarzonego lokum zwykle przeglądamy tysiące podobnych ofert. Jeśli już znajdziemy interesujący nas lokal, po umówieniu się z właścicielem okazuje się, że mamy jedynie kilka minut na oglądnięcie nieruchomości. Czasu na podjęcie decyzji też jest niewiele, gdyż z reguły na jedno miejsce jest kilku chętnych.
10 błędów, które popełniamy przy oglądaniu mieszkania na wynajem
04
lut

Poniżej znajdziesz 10 najczęstszych błędów, które popełniamy przy wyborze mieszkania na wynajem.


1. Sugerowanie się zbyt niską ceną


W czasie szukania mieszkania na wynajem, jedną z najważniejszych ról odgrywa cena. Bywa, że skuszeni wyjątkową okazją, bez zastanowienia decydujemy się najtańszą ofertę. Sugerując się zbyt niską ceną możemy paść ofiarą oszustów. Dlatego też, warto porównać ceny interesującego nas mieszkania z innymi nieruchomościami o podobnym metrażu, znajdującymi się w danej lokalizacji. Koszty wynajmu mogą się nieznacznie od siebie różnić. Jednakże, cena znacząco odbiegająca od reszty oferowanych nieruchomości powinna nam dać do myślenia. Fikcyjne agencje często wykorzystują skradzione zdjęcia oraz nieprawdziwe adresy. Aby mieć dostęp do bazy danych i zarezerwować mieszkanie musisz dokonać płatnej rejestracji, a gdy już dodzwonisz się pod wskazany numer okazuje się, że oferta nie istnieje. 


2. Niepodpisanie umowy


Sporządzona na piśmie umowa najmu jest bardzo istotnym dokumentem. Dlatego też, nie można dopuścić do sytuacji, w której dochodzi do wynajmu mieszkania „na słowo”. Umowa musi być jasna i czytelna. Dokument ten powinien zawierać datę i miejsce zawarcia umowy oraz oznaczenie osób, które ją podpisują. Ważne, aby zabezpieczała ona interesy obu stron. W związku z tym, nie powinno w niej zabraknąć katalogu praw i obowiązków, zarówno najemcy, jak i wynajmującego wraz ze wskazaniem osoby pokrywającej koszty związane z utrzymaniem mieszkania.


3. Strach przed kaucją


Wiele osób obawia się wpłaty kaucji w obawie, iż pieniądze te nie zostaną im zwrócone w razie wypowiedzenia umowy. Ustaloną sumę, najczęściej w wysokości miesięcznego czynszu, wpłaca się na poczet ewentualnych zniszczeń dokonanych w mieszkaniu, bądź w przypadku problemów z przyszłymi płatnościami. Niemniej jednak, kaucja to nieodłączny element umowy najmu, w której należy zaznaczyć, iż w przypadku braku zastrzeżeń co do stanu mieszkania, pieniądze wracają do najemcy z chwilą wyprowadzki.


4. Brak sporządzonego protokołu zdawczo-odbiorczego


Bardzo często popełnianym błędem przy zawieraniu umowy najmu jest zapominanie o sporządzeniu protokołu zdawczo-odbiorczego. Warto więc pamiętać, aby dokument zawierający stan faktyczny mieszkania dołączyć do podpisanej umowy. Protokół ten powinien zawierać dane dotyczące wyposażenia mieszkania, stanu liczników, jakości ścian i podłóg oraz sprzętu RTV i AGD. Należy zadbać o to, aby dokument ten był tak szczegółowy na ile to tylko możliwe. Aby uniknąć nieporozumień warto dołączyć do niego dokumentację fotograficzną.


5. Niesprawdzenie wymiarów mieszkania


Z reguły, właściciel mieszkania wie jaką powierzchnię ma jego nieruchomość. Jednakże, przy wystawianiu oferty najmy, wiele osób specjalnie zawyża metraż swojego lokalu. Jeśli więc masz podejrzenia, że wskazana przez właściciela powierzchnia interesującej Cię nieruchomości może odbiegać od stanu faktycznego, poproś o chwilę na dokonanie dokładnych pomiarów. Jeśli Twoje przypuszczenia się potwierdzą, możesz bez obaw negocjować cenę. 


6. Nieprzemyślana lokalizacja


Zdarza się, że dla skuszonych niską ceną lokalizacja przestaje odgrywać znaczącą rolę. Niemniej jednak, czasem warto jest odżałować kilkadziesiąt, czy kilkaset złotych i wynająć mieszkanie w wymarzonej okolicy. W tym celu, dobrze jest zwrócić uwagę na połączenia komunikacyjne do pracy, na uczelnie lub do szkoły, sprawdzić czy w bezpośrednim sąsiedztwie nie ma robiącej hałas fabryki, bądź wydzielającego nieprzyjemny zapach wysypiska.


7. Brak rozpoznania okolicy


Jeśli zdecydowaliśmy się już na konkretne lokum, warto porozmawiać z ludźmi zamieszkującymi daną okolicę. Możemy udać się do sąsiadów i spytać jak się im mieszka na wybranym osiedlu. Dobrze jest zebrać informację na temat bezpieczeństwa w danej dzielnicy, hałasu, węzłów komunikacyjnych, obiektów rekreacyjnych oraz innych udogodnień. Wbrew pozorom taki wywiad może nam pomóc w podjęciu właściwej decyzji.


8. Brak możliwości modernizacji lokalu


Niestety, nie wszyscy właściciele pozwalają odmalować mieszkanie wynajmującym. Jeśli więc nie mamy takiej możliwości, warto jest ocenić stan ścian i podłóg, aby się przekonać, czy aby na pewno chcemy mieszkać w oferowanych nam warunkach. Najlepiej jest zrobić to za dnia, aby sprawdzić czy ściany nie posiadają zbyt dużych nierówności, przebarwień, bądź czy w mieszkaniu nie ma grzyba.


9. Niezwrócenie uwagi na szczegóły


Mamy w końcu nasze upragnione mieszkanie, odebraliśmy klucze, wnieśliśmy walizki i okazuje się, że nie mamy  ani miejsca parkingowego dla samochodu, ani piwnicy, ani suszarni. Co więcej, za każdym razem musimy wnosić rower na czwarte piętro, bo w bloku nie ma ani windy, ani rowerowni. Przy wynajmowaniu mieszkania warto zwrócić uwagę również na te małe szczegóły, a na pewno zapewnimy sobie większy komfort użytkowania lokalu.


10. Szukanie mieszkania na ostatnią chwilę


Poszukiwanie mieszkania na ostatnią chwilę to jeden z najczęściej popełnianych błędów przy wyborze wynajmowanej nieruchomości. Zdarza się, że zdążymy wypowiedzieć obecnie mieszkanie, nie mając jeszcze nic w zanadrzu. Niestety, takie postępowanie może nas ostatecznie zmusić do wyboru jakiegokolwiek lokum, często o niskim standardzie, bądź zbyt wygórowanej cenie.






Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!