Idą mrozy – sprawdź jakich obowiązków musi dopełnić właściciel nieruchomości zimą

Zima zbliża się wielkimi krokami, a większość z nas marzy tylko o tym, aby na czas mrozów zaszyć się w cieple domowego ogniska. Kiedy za oknem pada śnieg na właścicielach nieruchomości ciążą dodatkowe obowiązki.
Idą mrozy – sprawdź jakich obowiązków musi dopełnić właściciel nieruchomości zimą
11
sty

Sprawdź jakie czynności musisz wykonać na terenie swojej posesji w trakcie zimy i jakie konsekwencje prawne mogą Ci grozić za ich niedopełnienie.


Odśnieżenie chodnika


Każdy właściciel nieruchomości musi dbać o porządek oraz stan techniczny swojego budynku. Głównym obowiązkiem zarządcy nieruchomości w trakcie zimy jest uprzątnięcie chodników, które przylegają bezpośrednio do jego posesji. Obowiązek ten wynika z ustawyz 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Mowa tu o wszystkich czynnościach związanych z odgarnięciem śniegu, lodu, błota, a także wszelkich innych zanieczyszczeń tak, aby umożliwić swobodny ruch pieszym. W jakich przypadkach właściciel może być zwolniony z obowiązku sprzątania chodnika? Po pierwsze, jest to sytuacja, w której chodnik przebiegający wzdłuż nieruchomości nie przylega bezpośrednio do niej, a jest odgraniczony pasami zieleni, które stanowią własność właściciela drogi. W tym wypadku za utrzymanie czystości chodnika odpowiedzialna jest gmina. Drugi przypadek, w którym obowiązek ten nas nie dotyczy to płatny postój pojazdów. Jeśli jest on dopuszczony na odcinku chodnika, nie jesteśmy zobowiązani do dbania o jego czystość.


Strącenie sopli


Następny zimowy obowiązek wynika z ustawy Prawo budowlane z 7 lipca 1994 roku.
W artykule 61 czytamy, że właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest zobowiązany zapewnić bezpieczne użytkowanie nieruchomości. Mowa tu przede wszystkim o czynnikach zewnętrznych, mogących spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, czy też uszkodzenie mienia. W artykuł ten wpisuje się obowiązek usunięcia sopli, śniegu, czy brył lodu, zalegających na elewacji budynku. Kwestię tę powinny mieć na uwadze przede wszystkim osoby zarządzające wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi. Wypadki, spowodowane nieuprzątnięciem sopli, lodu, czy śniegu mogą być bowiem bardzo kosztowne.



Odpowiedzialność karna i cywilna


W przypadku niedopełnienia obowiązków wynikających z przepisów prawa, ciążących na właścicielu, współwłaścicielu, użytkowniku wieczystym, jednostce organizacyjnej, bądź osobie posiadającej nieruchomość w zarządzie lub użytkowaniu, trzeba liczyć się
z odpowiedzialnością karną lub cywilną. Jeśli nie dopilnujemy obowiązków, takich jak odśnieżenie chodnika, uprzątnięcie go z błota, lodu i innych zanieczyszczeń, możemy zostać ukarani karą grzywny w wysokości od 20 do nawet 5 tys. złotych. Co więcej, niestosując się do przepisów, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności cywilnej. Spadające sople lub oblodzony chodnik mogą spowodować zagrożenie dla zdrowia, czy życia ludzi, bądź także uszkodzić ich mienie, a poszkodowany przechodzień może domagać się od nas zadośćuczynienia. Wszelkie szkody winny być naprawione na zasadach wynikających z kodeksu cywilnego, obejmujących wszystkie skutki jakie powstały w wyniku uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia. Ofiara może zażądać zwrotu wydatków poniesionych na leczenie, zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, renty, czy nawet pokrycia strat wynikających z utraconych zarobków. Z kolei, w przypadku gdy doszło do uszkodzenia mienia, szkody określa się kwotowo, precyzując wartość zniszczonej rzeczy, bądź koszty jej naprawienia.




Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!