Rynek pierwotny czy wtórny? Jakie mieszkanie lepiej kupić?

Zakup mieszkania to poważna sprawa, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba po drodze odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Jednym z nich jest konieczność wyboru pomiędzy pierwotnym a wtórnym rynkiem mieszkań.
Rynek pierwotny czy wtórny? Jakie mieszkanie lepiej kupić?
25
sty

Po pierwsze – czas


Podstawową różnicą pomiędzy zakupem mieszkania nowego, a starego jest kwestia czasu. Decydując się na zakup od dewelopera, często musimy poczekać z odbiorem wymarzonego lokum od kilku miesięcy do nawet 2 lat – wszystko zależy od tego, na jakim etapie jest inwestycja. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego zazwyczaj wprowadzić możemy się nawet w ciągu kilku tygodni – po załatwieniu wszelkich niezbędnych formalności. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, który wybór będzie lepszy – każda z opcji ma swoje wady i zalety, dlatego ostateczna decyzja powinna odzwierciedlać oczekiwania kupującego.


Mieszkanie z rynku pierwotnego

Nowe mieszkanie to świeże, pachnące nowością ściany, meble i dekoracje, ale nie tylko. To również dobrej jakości materiały, nowoczesne technologie wykorzystane we wnętrzu budynku, a także modny design. Decydując się na zakup z rynku pierwotnego mamy też zazwyczaj możliwość ingerencji w układ mieszkania, a nawet często samodzielnie decydujemy o tym, gdzie będą znajdowały się poszczególne ściany. Wśród zalet możemy wymienić również państwowe dopłaty do mieszkań z rynku wtórnego, czyli projekt „Mieszkanie dla młodych” oraz niższe koszty transakcyjne związane m.in. z brakiem podatku od czynności cywilno-prawnych. Trzeba jednak szczerze przyznać, że z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym wiąże się też pewnego rodzaju niepewność – jak budynek będzie zachowywał się przez następne lata, kto zostanie naszym sąsiadem, a nawet to czy ściany będą na tyle grube, aby pozwalały na zachowanie prywatności. Nowe osiedla, często powstają w pewnej odległości od centrum miasta, co wiąże się także z oczekiwaniem na dostosowanie sieci komunikacyjnej do potrzeb mieszkańców.


Mieszkanie z rynku wtórnego

Zakup używanego lokum również niesie za sobą pewne pozytywne, jak i negatywne aspekty. Wśród tych pierwszych z pewnością będzie lokalizacja – chociaż to kwestia indywidualna – mieszkania z rynku wtórnego zazwyczaj umieszczone są w miejscach posiadających dobrą infrastrukturę, która jest dobrze zagospodarowana. Od początku możemy poznać okolicę, a także zorientować się jacy są jej mieszkańcy. Mieszkanie z rynku wtórnego to również pewnego rodzaju bezpieczeństwo – kupując je, po sprawdzeniu wszelkich niezbędnych danych oraz dokonaniu formalności, mamy pewność, że po uiszczeniu opłaty będzie nasze i będziemy mieli gdzie się wprowadzić. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego istnieje ryzyko, ponieważ zdarzają się – chociaż coraz rzadziej – przypadki zbankrutowania dewelopera. Oczywiście znajdziemy również wady zakupu mieszkania używanego – często takie lokale posiadają niedociągnięcia jeszcze z czasów budowy, jak np. krzywe ściany czy wady konstrukcyjne, tracą też one szybciej na wartości. Trzeba również liczyć się z większą ilością formalności oraz podatkiem od czynności cywilno-prawnych. Należy także pamiętać, że mamy mniejsze możliwości ingerencji w rozkład mieszkania.


Co wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy ma swoje wymagania. Przed zakupem najlepiej rozważyć wszystkie za i przeciw, a następnie zdecydować się na tę opcję, która bardziej odpowiada naszym potrzebom. Pamiętajcie, że nie warto w tym wypadku się spieszyć, ponieważ jest to zazwyczaj decyzja na długie lata.




Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!