Błędy w umowach najmu

Planujesz wynajem mieszkania? Nie wiesz, co powinna zawierać umowa najmu mieszkania? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy podpisywaniu dokumentów. Niestety często zdając się na wcześniejsze praktyki, zapominamy o ostrożności. Warto więc za każdym razem przeczytać dokument dokładnie, aby sprawdzić, czy nie pojawiają się w nim błędy.
Błędy w umowach najmu
10
lut

Zweryfikuj oferenta


By nie dać się oszukać najlepiej sprawdzić, czy osoba, która oferuje wynajęcie mieszkania posiada do tego prawo. Pamiętając przy tym, że nie wystarczy sam akt notarialny zakupu lokalu – najlepiej informacje te weryfikować poprzez wgląd w Księgi Wieczyste lub zwrócić się po wydanie zaświadczenia do spółdzielni mieszkaniowej. W przypadku współwłaścicieli mieszkań należy zweryfikować czy na pewno posiada on upoważnienia do zawierania tego typu umów w imieniu swoim oraz swojego (swoich) wspólników – jeżeli nie, umowa nie będzie prawomocna.


Protokół zdawczo – odbiorczy


Prócz lokalu w użytek najemcy zostaje oddane również całe jego wyposażenie. Aby zabezpieczyć zarówno wynajmującego, jak i najemcę należy sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy, który będzie zawierał dokładny opis i stan mebli i sprzętów znajdujących się wewnątrz mieszkania. Taki sam dokument powinno się sporządzić przy oddawaniu mieszkania – stanowi to podstawę do dokonywania rozliczeń podczas zwrotu lokalu.


Informacje o kosztach


Najlepiej, jeśli w umowie najmu znajdą się dokładne koszty wynajmu – zarówno tzw. odstępnego dla właściciela, jak i kosztów eksploatacyjnych (czynsz, media). Dobrze też przed podpisaniem papierów zweryfikować ich prawdziwość, a także sprawdzić na ile osób są one określane – dzięki temu unikniemy rozczarowań przy dokonywaniu płatności rachunków.


Wypowiedzenie umowy


Bardzo często popełnianym błędem jest zapis mówiący o wypowiedzeniu umowy. Zazwyczaj jest to umowa na czas określony, jednak z możliwością wypowiedzenia jej z pewnym okresem – są to dwa wzajemnie wykluczające się zapisy. Aby w takim wypadku zaistniała możliwość wcześniejszego wypowiedzenia najmu należy w umowie spisać wszelkie ewentualności, zgodnie z którymi któraś ze stron może umowę wypowiedzieć.


Ustawa o ochronie lokatorów


Należy pamiętać, że kwestie, które nie zostały zapisane w umowie, reguluje ustawa o ochronie praw lokatorów. Mówi ona m.in. o maksymalnej wysokości kaucji, która nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu, a jej zwrotu wynajmujący powinien dokonać w ciągu miesiąca od daty rozwiązania umowy najmu. Dodatkowo informuje ona również, do jakich napraw zobowiązany jest najemca, a do jakich właściciel mieszkania.


Jeżeli wciąż nie jesteś pewien, czy umowa którą podpisujesz jest w porządku najlepiej zdać się na profesjonalistów, którzy ostrzegą przed ewentualnymi niebezpieczeństwami. W takim wypadku pomogą notariusze, radcy prawni, pośrednicy czy specjalistyczne portale z ogłoszeniami wynajmu, czy sprzedaży mieszkań.





Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!