Koniec programu Mieszkanie dla Młodych – co w zamian?

Program MdM wystartował początkiem 2014 roku i przez ostatnie lata miał wspierać młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Niestety, wygląda na to, że państwowe dofinansowania skończą się szybciej niż zakładano. Na co zatem możemy liczyć w zamian?
Koniec programu Mieszkanie dla Młodych – co w zamian?
06
mar

Rządowy plan wsparcia dla młodych ludzi, pragnących zakupić własne mieszkanie od początku został przyjęty na określony czas – do końca 2018 roku. Składając wniosek do programu MdM, należy najpierw spełnić szereg warunków takich jak np. nieposiadanie wcześniej żadnego mieszkania czy wiek nieprzekraczający 35 lat. Jego uczestnicy mogą liczyć na dopłaty od państwa do wkładu własnego na lokum. Teoretycznie program trwać miał dłużej, jednak końcem stycznia br. Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował, że wykorzystano już drugą część funduszy, które miały wystarczyć na obecny rok. W związku z dużym zainteresowaniem, tymczasowo wstrzymano przyjmowanie wniosków, a to dlatego, że do wykorzystania pozostała już niemalże tylko pula przeznaczona na 2018r. Wszystkie złożone do końca stycznia wnioski zostaną rozpatrzone – jeżeli komuś nie uda się uzyskać dofinansowania w tym roku, będzie miał jeszcze ostatnią szansę w przyszłym roku. Limit środków na rok 2018 to 762 mln, wnioski w roku 2017 będzie można składać dopóki łączna kwota wsparcia wyniesie 50% tej kwoty. Ostatnia pula pieniężna uruchomiona zostanie 1 stycznia 2018r.  To oznacza, że program wkracza w ostateczną fazę. Co dalej?


Obecnie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozpoczęło pracę nad ustawą, która ma skłonić Polaków do oszczędzania na wymarzoną nieruchomość. Jest to element nowego programu wsparcia - Mieszkanie Plus. Póki co, projekt jest na etapie analiz finansowych, nie wiadomo również jeszcze do kogo będzie on skierowany. Na obecną chwilę podjęto decyzję o możliwości otwierania kont mieszkaniowych, gdzie każdy będzie mógł odkładać pieniądze na zakup mieszkania – benefitem posiadania specjalnego konta mają być premie, a także zwolnienie z podatku od zysków lokat.



Póki co nie jest jeszcze jasne, kto będzie mógł skorzystać z zapowiadanych premii, ani jakiej wysokości one będą. Specjalne konta w bankach oraz SKOK zakładać będzie można już od przyszłego roku, jednak na pierwsze premie można liczyć dopiero w 2019 roku. Rząd chce, aby kwota przeznaczana na ten cel rosła z każdym kolejnym roku – w pierwszym ma to być 200 mln, w kolejnym 400 mln. W 2021 roku na program ma zostać przeznaczone już 600 mln, a w następnym 800 mln. Do 2023 roku kwota ta ma wynieść 1 mld złotych dofinansowania na rok.





Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!