Rządowy program Mieszkanie+ i nieruchomości PKP

Program Mieszkanie+, który zastąpić ma obecny MdM nabiera rozpędu. 8 lutego podczas targów Budma 2017 w Poznaniu, spółka PKP S.A podpisała umowę ze spółką deweloperską XCity Investment oraz BGK Nieruchomości - pełniącego funkcję Narodowego Operatora Mieszkaniowego - dzięki której na potrzeby programu przekaże grunty kolejowe. Szacuje się, że na tych terenach powstać może nawet 100 tys. mieszkań.
Rządowy program Mieszkanie+ i nieruchomości PKP
06
mar

To kolejny krok w rozwoju programu rządowego, którego celem jest zmniejszenie deficytu mieszkaniowego, głównie w większych miastach. Polskie Koleje Państwowe na jego rzecz przekazały działki przeznaczone pod zabudowę w największych miejscowościach w Polsce. BGK Nieruchmości wraz z PKP wstępnie wytyczyli ok. 250 hektarów gruntów, na których ma powstać ok. 40 tys. mieszkań – to jednak dopiero początek. Program zakłada, że wybudowane mieszkania będą atrakcyjne cenowo. Początkowo przekazane zostaną na wynajem, jednak z możliwością wykupienia na własność w późniejszym terminie.


Umowa pomiędzy PKP S.A., a BGK Nieruchomości, a deweloperem zakłada realizację zarówno plany mieszkaniowe w ramach programu Mieszkanie+, jak i inwestycje usługowo-komercyjne. Obecnie spośród oferowanych gruntów wybrano dobrze skomunikowane działki w 10 miejscowościach takich jak: Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Katowice czy Poznań. Wskazano również 72 kolejne miasta, w których może być realizowany program. Jak zapewnia Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, nowopowstałe mieszkania mają odpowiadać na społeczne zapotrzebowanie.


Plan budowy tanich mieszkań, to element rządowego programu Mieszkanie+, który jest częścią polityki mieszkaniowej, mającej do 2030 roku zrealizować 3 główne cele, jakimi są: zwiększenie dostępu do nieruchomości wśród osób, którym dochody nie pozwalają na zakup czy wynajęcie mieszkania – celem jest uzyskanie wyniku średniej UE, czyli 435 mieszkań na 1000 osób. Drugim celem, który ma realizować polityka, to poprawa warunków mieszkaniowych społeczności, stanu technicznego nieruchomości, a także poprawa efektywności elektrycznej. Szacuje się, że obecnie liczba osób mieszkających w zbyt niskich warunkach wynosi ok. 5,3 mln – celem jest zmniejszenie tej liczby do 3,3 mln. Trzecim celem jest zwiększenie szansy, na zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkaniowych wśród osób, które są zagrożone społecznym wykluczeniem spowodowanych np. sytuacją ekonomiczną.


Budowa mieszkań na gruntach PKP S.A. to kolejny element programu, jednym z nich jest zachęcanie Polaków do oszczędzania na wymarzoną nieruchomość. Oszczędzanie na specjalnych kontach ma być wynagradzane przez państwo specjalnymi premiami, które wypłacane będą od 2019 roku.










Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!