Gdzie najdroższe, a gdzie najtańsze mieszkania w Polsce?

Warszawa, Kraków, a może Wrocław? Rynek nieruchomości w Polsce wciąż się zmienia, a ceny mieszkań raz idą w dół, a raz w górę. Jakie są najdroższe regiony, a gdzie tanio kupisz wymarzone lokum?
Gdzie najdroższe, a gdzie najtańsze mieszkania w Polsce?
29
mar

Jak pokazują najświeższe dane bez względu na to, czy kupić zamierzamy mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego, rynek nieruchomości możemy podzielić na dwie grupy cenowe – drogie lokale w dużych aglomeracjach oraz tańsze w tych mniej popularnych lokalizacjach.


Jakie miasta najdroższe?


Okazuje się – co zresztą nie jest dużym zaskoczeniem – że do najdroższych miast należą: Warszawa, Gdańsk, Kraków, Wrocław, coraz popularniejszy staje się Sopot, gdzie również widać tendencję wzrostową. Średnio cena za metr kwadratowy w tych lokalizacjach wacha się od 6 – 8 tys. O wiele mniej bo ok. 3 – 5 tys. zapłacimy w np. Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi, Kielcach, Bydgoszczy czy Katowicach.


Metraż?


Jeżeli chodzi o to, jakiej wielkości lokale są najczęściej kupowane, to od lat sytuacja drastycznie się nie zmienia. W głównej mierze (ok. 30%)  są to mieszkania dwupokojowe mające 40-50 mkw. Następnie trochę większe nieruchomości do 60 mkw.


Rekordy?

 

Jak wynika z raportu reas.pl w samym IV kwartale roku 2016 sprzedanych zostało 18.1 tys. mieszkań i jest to wzrost o ponad 25% w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku. To pokazuje, że popyt na nieruchomości jest bardzo wysoki, a co ciekawe Polacy są skłonni za niektóre mieszkania słono zapłacić. W 2016 roku rekordową cenę osiągnął 330 metrowy apartament w Warszawie, usytuowany w kompleksie Park Lane – zapłacono za niego ponad 11 mln złotych. Właściciel jednak wcale nie zapłacił jednak najwyższej stawki za metr kwadratowy, bowiem pod tym względem cenę przebijają lokale przy ul. Parkowej 19, gdzie kosztuje on 49 tys. złotych. Warszawa to jednak nie jedyne miasto, w którym możemy kupić luksusowe, własne M, w niebotycznej cenie. Równie drogie mieszkania znajdziemy nad morzem. Jeden z droższych lokali zakupiono w Gdańsku przy ul. Szafraniej – za metr kwadratowy zapłacono tam ok. 32 tys., co w efekcie dało kwotę 1.5 mln za wymarzone mieszkanie.


Gdzie najtaniej?


Kupno drogiego mieszkania to żadna sztuka, jednak zakup za niewielką cenę to nie lada wyzwanie. Niemniej jednak okazje również się trafiają – najtańsze mieszkania można kupić już za kilkadziesiąt tysięcy złotych, co prawda w większości są to lokale do remontu, aczkolwiek w wielu przypadkach okazują się one świetną inwestycją.





Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!