Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem nieruchomości – 5 porad dla kupujących

W końcu wybraliście to wymarzone mieszkanie – podekscytowani perspektywą zakupu nowego lokum zapominamy o dokładnym sprawdzeniu i zweryfikowaniu dewelopera, od którego chcemy nabyć nieruchomość.
Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem nieruchomości – 5 porad dla kupujących
26
cze

Wiele się słyszy o problemach deweloperów i utraconych milionach złotych osób, które zdecydowały się zakupić tzw. dziurę w ziemi. Aby się tego ustrzec, przed zakupem warto dokładnie prześwietlić potencjalnego sprzedającego. Przeczytajcie poradnik, jak w kilku prostych krokach zagwarantować sobie bezpieczną transakcję.


1.Status prawny inwestycji


W 2012 roku weszła w życie „ustawa deweloperska”, która sprawiła, że nabywcy mieszkań mogą w łatwy sposób sprawdzić status prawny inwestycji. Dowiemy się tego z prospektu informacyjnego, w którym sprzedający ma obowiązek umieścić szereg informacji dotyczących danej inwestycji – m.in. historię spółki, przewidziany termin zakończenia, podstawy prawne do realizacji inwestycji (wykaz dokumentów). Dobrze też zweryfikować czy przeciwko deweloperowi nie toczą się żadne postępowania prawne, a także sprawdzić księgi wieczyste, które powiedzą nam wszystko na temat własności gruntu lub obciążeń nieruchomości.


2.Status finansowy


Przed dokonaniem transakcji dobrze też upewnić się, że sytuacja finansowa spółki pozwala na ukończenie budowy. Aby to zrobić, warto poprosić dewelopera o aktualne sprawozdanie finansowe – jeżeli ten nie ma nic do ukrycia, nie powinien mieć problemu z jego udostępnieniem. Można to również zweryfikować w KRS-ie. Co więcej, warto również sprawdzić, czy firma nie zalega z podatkami lub też nie została wpisana jako niezaufana do jednego z biur informacji gospodarczych.


3.Sprawdź wcześniejsze inwestycje


Jeżeli decydujemy się na zakup w pierwszej fazie projektu, czyli w chwili, w której mamy do wglądu jedynie plany, dobrze jest obejrzeć wcześniejsze realizacje wybranego dewelopera. Pokaże nam to czy spółka wykonuje mieszkania solidnie i jakościowo, czy też jak najtańszym kosztem.


4.Poszukaj opinii


W dobie internetu znalezienie opinii nt. danego dewelopera nie powinno być problemem. Warto jednak pamiętać, że nie wszystko, co znajdziemy w sieci musi być prawdą. Zwłaszcza że konkurencja na rynku nieruchomości jest duża i wielkie firmy często uciekają się do nieetycznych form oczerniania swoich konkurentów. Dlatego też opinie internetowe warto weryfikować w rzeczywistości i zapytać o zdanie, chociażby lokatorów innych nieruchomości danego dewelopera czy naszych znajomych.


5.Przemyśl to!


Na koniec to, o czym w szczególności powinniśmy pamiętać – decyzja o zakupie mieszkania wiąże się z dużymi kosztami i nie powinna być podejmowana pod wpływem emocji. Chłodna kalkulacja oraz spokojne podejście do tematu będzie lepszym wyjściem. Właśnie dlatego przed zakupem zastanów się kilka razy, rozpisz wady i zalety zebranych opcji i wybierz tą, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.





Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!