Jak sprawdzić mieszkanie z rynku wtórnego?

Kupno mieszkania wcale nie musi oznaczać zakupu nieużywanego jeszcze lokalu u dewelopera. Często mieszkania z rynku wtórnego są bardziej opłacalną inwestycją, aniżeli rynek pierwotny. W każdym jednak przypadku należy pamiętać o bezpieczeństwie.
 Jak sprawdzić mieszkanie z rynku wtórnego?
28
cze

Rynek wtórny zazwyczaj cechuje się o wiele lepszą lokalizacją czy większym metrażem. Często też budynki te budowane są z lepszych materiałów. To nierzadko mieszkania, które kupujemy w celu przeznaczenia ich na wynajem czy inne inwestycje. Bez względu jednak na to, jak korzystna wydaje się oferta, przed zakupem warto sprawdzić wszelkie kwestie, aby transakcja przebiegła pomyślnie i bezpiecznie. Poniżej znajdziecie mini poradnik, który pokaże Wam jak w kilku krokach sprawdzić mieszkanie z rynku wtórnego.


1. Sprawdź właściciela – przy kupnie nieruchomości z drugiej ręki, niezwykle istotny jest wgląd w księgę wieczystą mieszkania, którego zakup planujemy. Pozwoli to sprawdzić, czy osoba, która wystawia ogłoszenie i z którą chcemy przeprowadzić transakcję, rzeczywiście jest właścicielem nieruchomości. Zdarza się bowiem, że nieuczciwi lokatorzy próbujący zarobić, wynajmują mieszkanie, a następnie próbują je sprzedać – w tej kwestii lepiej być przezornym. Jeżeli mieszkanie nie posiada księgi wieczystej, należy poprosić właściciela np. o akt notarialny.

2. Długi – kolejnym aspektem, który zweryfikujemy, mając wgląd do księgi wieczystej, są ciążące na mieszkaniu nieuregulowane płatności jak np. kredyt hipoteczny. Jeżeli tak jest, przed zakupem należy doprowadzić do uregulowania wszelkich spłat i wykreślenia hipotek. Dodatkowo warto również zadbać o to, aby sprzedający okazał zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej, że nie zalega z żadnymi opłatami. Jeżeli do mieszkania przynależy np. miejsce postojowe czy piwnica, koniecznie ich wykaz powinien znaleźć się w umowie.

3. Prawo dożywocia – często zdarza się, że mieszkanie objęte jest tzw. umową dożywocia, czyli układem pomiędzy właścicielem a np. bliską mu osobą, w którym w zamian za przekazanie praw do nieruchomości nowy właściciel zapewnia obecnemu prawo do zamieszkania w lokalu aż do jego śmierci. Informacje te nagminnie nie są zawierane w księdze wieczystej, należy zatem dodać stosowny zapis w umowie wraz z oświadczeniem sprzedającego, że dane mieszkanie nie jest obciążone tego typu umową. W razie, gdyby okazało się inaczej, na tej podstawie możemy domagać się odszkodowania od sprzedającego.

4. Niechciani lokatorzy – nikt z nas nie chciałby kupić mieszkania z lokatorami „w pakiecie”, których ciężko jest niestety eksmitować z nieruchomości. Aby tego uniknąć, zażądaj od sprzedającego zaświadczenia, że w oferowanej nieruchomości nie są zameldowane żadne osoby. Najlepiej, jeśli zaświadczenie będzie miało taką samą datę jak data podpisania umowy – jeżeli będzie bowiem sprzed kilku miesięcy, stan ten mógł ulec zmianie.

5. Stan techniczny – oprócz wszelkich niezbędnych formalności, warto też sprawdzić stan mieszkania oraz budynku, w którym się ono znajduje. Przede wszystkim czy blok jest ocieplony – może to mieć istotny wpływ na koszty ogrzewania, wygląd klatki schodowej, który wiele może nam powiedzieć nie tylko o budynku, ale również jego lokatorach, a także kwestie bezpieczeństwa, czyli czy blok posiada np. ogrodzenie, ochronę, domofon. Jeżeli chodzi o samo mieszkanie, warto zweryfikować instalację elektryczną, wentylację, a także sam stan lokalu – czy ściany nie są popękane, czy okna są szczelne etc.

Prócz tego, jeżeli przeprowadzasz się do nowego miasta, warto także zapoznać się z opinią o okolicy, w której chcesz zamieszkać, sprawdzić infrastrukturę oraz udogodnienia dostępne w lokalizacji. Z pewnością pozwoli Ci to określić czy jest to miejsce, w którym chcesz spędzić długie lata.




Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!