Jak wykupić mieszkanie komunalne?

Jesteś długoletnim najemcą mieszkania komunalnego? Prawdopodobnie możesz je wykupić na preferencyjnych warunkach, jeśli gmina posiada prawne podstawy do dokonania transakcji! Jak tego dokonać?
Jak wykupić mieszkanie komunalne?
30
cze

Kiedy można wykupić?


Możliwość nabycia mieszkania komunalnego na własność z tzw. Bonifikatą (czyli po niższej cenie, często nawet do 90% niższej niż jego rzeczywista wartość rynkowa) przysługuje najemcom długotrwałym, tzn. zazwyczaj wtedy, gdy najem trwa minimum 5 lat. Kolejnym warunkiem jest stan techniczny lokalu – musi być bardzo dobry.


Gminy w większości przypadków same ogłaszają możliwość wykupu nieruchomości. Może się to wydarzyć również na wniosek najemców – tu warto działać w większej grupie, dzięki czemu szansa na akceptację wniosku będzie większa.


Należy się również liczyć z tym, że w danym budynku możliwość wykupienia lokalu na własność może być niedostępna. Dzieje się tak w przypadku spornych lub nieuregulowanych stanów prawnych lokali (np. jeżeli grunty, na których stoi budynek nie należą do gminy czy wspólnoty mieszkaniowej), wynajmujący dzierżawi lokal zbyt krótko czy też najemca ma zaległości czynszowe. Gminy nie wystawiają również na sprzedaż lokali socjalnych, nowych lub niedawno wyremontowanych mieszkań, a także nieruchomości zabytkowych.


Jak to zrobić?


Jeżeli podjęto decyzję o sprzedaży lokalu komunalnego, potencjalny nabywca zostanie o tym poinformowany na piśmie. Gmina zleci również rzeczoznawcy wycenę lokalu – od tej kwoty kupującemu przysługuje bonifikata. Jest ona ustalana bezpośrednio przez gminę i może się ona różnić w zależności od regionu, w jakim dana osoba mieszka. Po akceptacji warunków umowy i dostarczeniu do gminy wszelkich niezbędnych dokumentów (ich wykaz znajdzie się w piśmie) można przystąpić do zawarcia umowy w formie aktu notarialnego.


Pamiętaj!


Wbrew pozorom, wykupienie lokalu komunalnego nie jest sposobem na szybkie wzbogacenie. Dlaczego? Ponieważ prawo zabrania sprzedaży tego typu nieruchomości przed upływem 5 lat. Jeżeli tak się stanie, gmina zażąda od nas zwrotu bonifikaty, która dodatkowo zostanie powiększona o wskaźnik inflacji. Nie są to wcale pojedyncze sytuacje, tym bardziej że transakcje tego typu sprawdzane są na bieżąco. Istnieje jednak sposób na sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat – zakaz sprzedaży nie dotyczy przypadku, w którym pieniądze pozyskane na tej transakcji przekażemy na cele mieszkaniowe, tzn. wykupimy w ciągu 1 roku inną nieruchomość.





Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!