Bezpieczny wynajem mieszkania – 6 porad dla właścicieli mieszkań.

Posiadasz mieszkanie, które chcesz przeznaczyć na wynajem? To świetna metoda na dodatkowy dochód, ważne jednak, by mieszkanie wynająć w bezpieczny i legalny sposób.
Bezpieczny wynajem mieszkania – 6 porad dla właścicieli mieszkań.
03
lip

Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pozwolą Ci przejść przez wszelkie formalności bez zbędnego stresu.


Umowa najmu – ten dokument nie tylko pozwoli Ci zalegalizować wynajem, ale również zabezpieczy Cię w przypadku np. niepłacenia czynszu przez wynajmujących. Warto tutaj skorzystać z pomocy prawnika, który skonstruuje odpowiednią umowę. Będzie to jednorazowy koszt, który pozwoli Ci spać spokojnie.


Zgłoszenie w urzędzie – aby legalnie wynajmować mieszkanie i móc czerpać z tego dochód, konieczne jest zgłoszenie tego w Urzędzie Skarbowym. Spokojnie, nie oznacza to od razu konieczności zakładania działalności gospodarczej – możesz rozliczać się z fiskusem również jako osoba fizyczna.

Protokół zdawczo-odbiorczy do umowy – nie jest on, co prawda konieczny, ułatwia jednak w późniejszym czasie dochodzenie ew. roszczeń finansowych, np. za zniszczenia. W dokumencie powinny znaleźć się stany liczników, a także dokładnie opisane wyposażenie każdego pomieszczenia, przynależącego do lokalu. Warto zreferować w nim sumiennie stan urządzeń, dobrze też dołączyć do niego zdjęcia obrazujące warunki mieszkaniowe.


Regulowanie płatności – aby być pewnym, że wynajmujący bez wątpienia opłacać będzie wszelkie rachunki, warto wliczyć to od razu w kwotę, którą najemca powinien przelewać na nasze konto i osobiście dopilnować płatności. Zminimalizuje to ryzyko zadłużenia mieszkania.


Kaucja – pobranie na początku wynajmu kwoty zabezpieczającej Twoją nieruchomość, pozwoli Ci na ewentualne naprawy wynikające z nienależytej dbałości o lokal, bez konieczności sądzenia się z lokatorami. Gdyby ta kwota nie wystarczyła, fakt legalnego wynajmowania mieszkania ułatwia dochodzenie swoich praw w sądzie.


Wywiad z potencjalnym najemcą – nie bój się zadawać pytań, np. o pracę. Ta informacja pozwoli obniżyć ryzyko niepłacenia czynszu za mieszkanie. Pamiętaj, że jeżeli potencjalny wynajmujący nie wzbudził Twojego zaufania przy pierwszym spotkaniu, prawdopodobnie nie zrobi tego też za drugim razem. Należy wtedy zastanowić się, czy nie lepiej poczekać na kolejną zainteresowaną osobę.


Wynajem mieszkania nie jest skomplikowaną sprawą, warto jednak zadbać o formalne kwestie, które w przypadku uciążliwych lokatorów pozwolą Ci szybko uporać się z problemem. Rejestracja lokalu przebiega szybko i sprawnie, a także daje wynajmującemu poczucie bezpieczeństwa.





Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!