Promesa kredytowa

Niestety mało powszechnym działaniem kupujących przy poszukiwaniu nieruchomości, którą zamierzamy nabyć za środki z kredytu hipotecznego, jest wcześniejsze uzyskanie promesy kredytowej, która daje klientowi pewność, że kredyt w określonej wysokości będzie dostępny na czas.
Promesa kredytowa
25
sty

Czym jest promesa kredytowa?


Promesa kredytowa to oświadczenie banku o gotowości udzielenia kredytu danemu klientowi na określonych warunkach cenowych i po spełnieniu określonych warunków formalnych. Banki wydają promesę lub inaczej zwaną decyzję wstępną ważną zazwyczaj 30 dni od daty jej wydania. W tym czasie należy spełnić wszystkie warunki formalne określone w promesie, jak i zlecić wycenę nieruchomości, aby bank mógł wydać końcową decyzję kredytową, po której może przygotować umowę kredytową. Promesa kredytowa daje zatem klientowi pewność, że kredyt w określonej wysokości będzie dostępny na czas.


Kiedy należy ubiegać się o promesę?


Jeśli zdolność kredytowa obliczona przez doradcę kredytowego jest na pograniczu zamierzonej do uzyskania kwoty kredytu lub nasze dochody nie są systematyczne, przez co mogą być niezaakceptowane w całości, a tym samym nie pozwolą na uzyskanie wymaganej zdolności kredytowej. Również wówczas gdy nasza historia kredytowa nie jest w zupełności idealna lub np. poręczaliśmy kredyt, który nie był spłacany odpowiednio. Oczywiście historię kredytową możemy sprawdzić w raporcie Biura Informacji Kredytowej, jednak uzyskana ocena punktowa lub poznana historia kredytowa może, lecz nie musi być zaakceptowana przez dany bank. Uzyskanie promesy kredytowej oznacza pełną akceptację dochodów oraz historii kredytowej klienta, do oceny banku pozostają jedynie parametry nieruchomości. Jeśli planujemy już uzyskanie promesy kredytowej najlepiej wniosek o jej udzielenie złożyć przed zawarciem umowy przedwstępnej i przed zapłatą zadatku, ale mając już wybraną do zakupu nieruchomość z uwagi na 30-dniowy czas ważności wstępnej decyzji kredytowej.


Ile kosztuje promesa kredytowa?


Promesa kredytowa wydawana jest zarówno bezpłatnie w bankach PEKAO S.A., ING Bank Śląski S.A., jak i w cenie 167 zł za wersję pisemną w eurobank S.A., a także po opłacie kwoty 500zł w Getin Noble Bank S.A. Osobiście polecam uzyskanie promesy bezpłatnej, ponieważ wydawana jest na tych samych zasadach co płatne promesy kredytowe.


Jakie dokumenty potrzebne są do promesy?


Jeśli bank ocenia parametry kredytobiorcy bez parametrów nieruchomości (często wymagany adres, cena i powierzchnia), wymaga do wniosku dokumentów tożsamości oraz dokumentów finansowych najczęściej w postaci zaświadczenia o zatrudnieniu i wyciągów z ROR/bądź PIT36 i KPIR.


Czy można otrzymać pełną decyzję kredytową na zasadach promesy?


Tak. Kilka banków pozwala na uzyskanie pełnej decyzji kredytowej bez zawierania umowy przedwstępnej – nawet rezerwacyjnej oraz bez wpłaty zaliczki/zadatku. Do standardowego wniosku kredytowego klient dołącza oświadczenie o zamiarze nabycia danej nieruchomości wraz z dokumentami nieruchomości. Oświadczenie takie dosłownie zastępuje umowę przedwstępną i w wybranych przypadkach (rynek wtórny) klient może od razu podpisać umowę kredytową i przystąpić do umowy końcowej. To rozwiązanie oferują m.in. banki: PKO BP, ING Bank Śląski, BZ WBK. Bywa, że z uwagi na parametry nieruchomości bank wymaga zawarcia umowy przedwstępnej przed wydaniem decyzji końcowej, jednak wymóg ten pojawia się w zaawansowanej fazie rozpatrywania wniosku kredytowego.
Reasumując, każdemu klientowi, który chce mieć pewność uzyskania kredytu przed zawarciem umowy przedwstępnej, polecam uzyskanie promesy kredytowej. Znacząco przyspieszy to zakup, a tym samym realizację planów mieszkaniowych.




Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!