Jak bezpiecznie i szybko sprzedać mieszkanie?

Posiadasz nieruchomość, którą chcesz przeznaczyć na sprzedaż? Pamiętaj, że tak samo, jak w przypadku kupna czy wynajmu, warto zachować wszelkie środki ostrożności, które uchronią Cię przed nieuczciwymi nabywcami.
Jak bezpiecznie i szybko sprzedać mieszkanie?
31
lip

Transakcje mieszkaniowe są zawsze dość emocjonujące – bez względu na to, po której stronie się znajdujemy. Do jednego, jak i drugiego warto się jednak przygotować. Dziś mamy dla Was kilka rad jak bezpiecznie odsprzedać swoje mienie.


Spraw, aby mieszkanie urzekło kupca!


Na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia mamy zawsze tylko jedną szansę. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zadbać o detale. Przede wszystkim w mieszkaniu powinien panować porządek – umyte okna, wyczyszczone podłogi, wyprane zasłony. To naprawdę istotne elementy, które mają wpływ na odbiór miejsca.


Dobrze również, aby w mieszkaniu panował minimalizm – wszelkie prywatne zdjęcia, pamiątki, obrazy powinny zniknąć. Wszystko po to, aby ewentualny kupiec mógł wyobrazić sobie, jak to miejsce będzie mógł urządzić. Tego typu ozdoby mogą mu to zakłócić.


Zastanów się również nad rozkładem mebli w lokalu – być może część z nich warto usunąć, bo niepotrzebnie go zagracają, tym samym odbierając mu uroku. Zadbaj także o odpowiednie dekoracje (narzuty, dopasowana pościel czy firanki), które pozytywnie wpłyną na wizerunek posiadłości.


Pamiętaj, że zawsze możesz również skorzystać z profesjonalnej pomocy home staging. Profesjonaliści bez trudu poradzą sobie nawet z niewielkimi czy mało ustawnymi powierzchniami.


Zwróć uwagę na formalności


Prawdą jest, że sprzedaż na rynku wtórnym nie jest objęta obowiązkiem umowy przedwstępnej – warto o nią jednak zadbać, ponieważ zobowiązuje ona obie strony do wywiązania się z kupna czy sprzedaży. Jeżeli będąc właścicielem podpiszesz taki dokument, a kupujący będzie chciał się wycofać, będziesz mógł dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Co powinno zawierać takie pismo? M.in. termin zawarcia kontraktu, przedmiot sprzedaży.


Ważne są również sformułowania w umowie. Przykładowo: zadatek różni się od zaliczki. W przypadku zaliczki, jeśli nabywca (nie podpisując wcześniej przedwstępnej umowy notarialnej) rozmyśli się, będziemy musieli tę zaliczkę zwrócić. Zadatek to z kolei pewne zabezpieczenie dla sprzedającego, ponieważ jest bezzwrotny. Znacząco zniechęca to niezdecydowanego kupca do wycofania się z wcześniejszych ustaleń.


Konieczne będzie też zgromadzenie wszelkich zaświadczeń potwierdzających prawo do sprzedaży nieruchomości, takich jak: wyciąg z Księgi Wieczystej, zaświadczenie o braku zadłużenia, dokument mówiący o osobach zameldowanych w lokalu.


Po dopięciu wszystkich formalności pozostaje przekazanie własności – nie zapomnijcie o sporządzeniu protokołu zdawczo-odbiorczego.


Ogłoszenie

Poza wszelkimi procedurami formalnymi istotne jest również samo ogłoszenie sprzedaży. Jak powinno wyglądać, aby zachęcać potencjalnych nabywców? Przede wszystkim jak najwięcej szczegółów dotyczących oferowanego lokalu – metraż, rozmieszczenie pokoi, okolicę, informacje o budynku, w przypadku mieszkań w bloku ważne jest również piętro oraz ew. informacja o windzie. Kolejnym istotnym punktem są zdjęcia – powinny jak najlepiej oddawać to, jak wygląda mieszkanie. Pamiętaj, że kłamstwo ma krótkie nogi i jeżeli oferta w sieci diametralnie będzie różnić się od rzeczywistości, kupujący nie zdecyduje się na transakcję. Warto również przygotować tzw. wirtualny spacer – z pewnością wyróżni to Twoją ofertę na tle konkurencyjnych.




Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!