Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami

1 września 2017 roku w życie wchodzi nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, uchwalona przez sejm 7 lipca br. Jak zapewnia Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, ma ona „zapewnić przejrzystą oraz stabilną sytuację stronom umów o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami i zarządzanie nieruchomościami” .
Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami
01
wrz

Nowe prawo ma precyzyjniej określać pewne przepisy o gospodarce nieruchomościami. Wśród zmian znajduje się m.in. przywrócenie dwóch definicji:


1.    Pośrednictwa w obrocie nieruchomościami
2.    Zarządzania nieruchomościami

oraz zdefiniowanie pojęć:

1.    Pośrednik w obrocie nieruchomościami
2.    Zarządca nieruchomości


Jak czytamy w komunikacie powinny być to osoby, które owe czynności zawodowe realizują w zamian za wynagrodzenie, w sposób zorganizowany, ciągły oraz powtarzalny. Wynika więc z tego, że pośrednikiem czy też zarządcą będzie przedsiębiorca, a na podstawie odrębnej umowy z nim, osoby fizyczne będą mogły wykonywać te procedury. Jak twierdzi MiB, ma być to zabezpieczenie przed wykonywaniem tych zadań przez przypadkowe osoby, które nie mają w tym doświadczenia ani potrzebnej wiedzy. Istotne jest, że w nowelizacji przewidziano kary finansowe za wykonywanie owych czynności bez odpowiedniej – nakazywanej przez prawo – formy.

Kolejne zmiany dotyczą ubezpieczenia OC. Od 1 września, rzeczoznawcy majątkowi, pośrednicy nieruchomości, a także zarządcy będą zobowiązani do dostarczania kopii polisy ubezpieczeniowej do:

- Operatów szacunkowych
- Umów o sporządzenie wyceny nieruchomości
- Umów pośrednictwa
- Umów o zarządzenie nieruchomością


Ten zabieg ma pomóc przy ew. ubieganiu się o odszkodowania w przypadku szkód, które mogły zostać wyrządzone w związku z wykonywaniem pracy.

Nowelizacja rozszerza kompetencje Ministra Infrastruktury i Budownictwa, który od dnia wprowadzenia pisma w życie będzie odpowiedzialny za ustalanie oraz ogłaszanie standardów zawodowych dla rzeczoznawców majątkowych.


Zmiany dotknęły również kwestie użytkowania wieczystego. Nowe przepisy wprowadzą możliwość oddania danej nieruchomości w taki rodzaj posiadania osobom, które po wygaśnięciu tego prawa nie zdążyły zgłosić żądania o przedłużenie, bez konieczności przetargu. To duże udogodnienie, ponieważ dotychczas takie spóźnienie mogło nas kosztować utratę praw do parceli. Zwolniono również wieczystych użytkowników przedłużających umowy z obowiązku tzw. opłaty pierwszej. Określono także, że w przypadku zrzeczenia się prawa do użytkowania wieczystego, wygasa ono.


W oświadczeniu Prezydenta RP możemy przeczytać, że owe modyfikacje „w znacznej części mają na celu doprecyzowanie przepisów ww. ustawy budzących wątpliwości interpretacyjne oraz takich, w stosunku do których w obrocie istnieją wątpliwości dotyczące ich stosowania” .  Podkreślono też, że regulacja jest odpowiedzią na wnioski Rzecznika Praw Obywatelskich oraz uwzględnia postulaty niektórych samorządów i organizacji zawodowych.




Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!