Jak przepisać mieszkanie na członka rodziny?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można przekazać nieruchomość bliskiej osobie. Okazuje się, że sprawa nie jest wcale skomplikowana, ale może być objęta opłatą podatkową.
Jak przepisać mieszkanie na członka rodziny?
13
wrz

Idąc za definicją pochodzącą ze słownika języka polskiego, darowizna to „to, co zostało podarowane, zwykle na podstawie pisemnej umowy” .  Rzeczywiście przekazanie nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego, a dodatkowo osoby, które otrzymują mieszkanie muszą złożyć oświadczenie, że je przyjmują. W tym celu należy udać się do notariusza, który sporządzi stosowne dokumenty i zadba o wszelkie formalności. W zależności też od rodzaju mienia (tj. czy to posiadłość spółdzielcza, odrębny lokal czy parcela własnościowa) konieczne będzie dodatkowo przedłożenie odpowiednich dokumentów, o których poinformuje pracownik notarialny.


Ulgi podatkowe?


Zgodnie z zasadami prawa, darowizna obciążona jest obowiązkiem podatkowym i ciąży on na obu stronach umowy – jednak istnieją tutaj pewne wyjątki. Z tej opłaty zwolniona jest najbliższa rodzina darczyńcy, czyli małżonkowie, rodzeństwo, dzieci – bez podatku nie można podarować nieruchomości teściom, synowej czy zięciowi. Stopień pokrewieństwa to nie jedyny warunek jaki należy spełnić, aby uniknąć opłaty. Osoba obdarowywana musi dodatkowo:


- być obywatelem RP lub innego kraju UE, bądź posiadać miejsce zamieszkania /stałego pobytu w Polsce,
- nie może posiadać na własność innego lokalu mieszkalnego czy też budynku – wyjątek stanowi przypadek, w którym podarował je w ciągu ostatnich 6 miesięcy dzieciom lub Skarbowi Państwa,
- nie może pozostawać najemcą innego lokalu,
- przez kolejnych 5 lat od nabycia prawa do darowanego lokalu, osoba ta musi w nim zamieszkiwać,
- wielkość darowanej nieruchomości nie może przekroczyć 110m2.


Jeżeli któregokolwiek z tych wymogów nie spełnia obdarowywany, w takim przypadku konieczne będzie opłacenie podatku – jego kwota zależna będzie od tego, którego punktu nie spełniamy. Przykładowo, jeżeli potencjalny nowy właściciel posiada już mieszkanie, w takim wypadku opłata naliczona będzie od całości nabywanego lokalu. Jeśli jednak brat przekaże siostrze mieszkanie o wielkości 120m2, zapłaci ona podatek jedynie od 10m2 nieruchomości. Ulgę możemy również utracić w przypadku, gdy podczas kontroli US okaże się, że nie zamieszkiwaliśmy lokalu przez określony w przepisach prawa czas.

Zabezpiecz się!


Jeżeli zdecydowaliście się na przekazanie mieszkania, pamiętajcie, że tracicie prawo do korzystania z niego. Rozwiązaniem tego może być umowa wieczystego użytkowania – taki zapis zawiera się w tym samym akcie, co darowizna.

Jak zapłacić ewentualny podatek?


W przypadku, w którym niemożliwe jest skorzystanie z ulgi nie musimy się martwić toną dokumentacji, konieczną do zapłacenia odpowiedniej należności w Urzędzie Skarbowym. Płatnikiem będzie bowiem notariusz, który wyliczy odpowiednią kwotę i pobierze ją podczas podpisywania aktu.





Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!