Prawa przysługujące najemcy

Bardzo wiele osób, które są najemcami mieszkań nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie prawa im przysługują. Korzystają na tym często wynajmujący, którzy obciążają swoich lokatorów np. kosztami napraw sprzętu.
Prawa przysługujące najemcy
29
wrz

Jak wynika z danych Eurostatu z początku 2017 roku, zaledwie 16.5% Polaków mieszka w wynajmowanych mieszkaniach. Pozostałe 83.5% zajmuje własne lokale. GUS podaje, że w samym sierpniu br. oddano do użytkowania 15 372 mieszkania, z czego ponad połowa przeznaczona zostanie na sprzedaż lub wynajem.


                                      Źródło: GUS


Mimo, że wśród statystyk przeważają właściciele, wciąż wiele osób musi wynajmować mieszkania. Znajomość swoich praw i obowiązków to podstawa – dzięki temu cały okres trwania umowy powinien przebiegać bezstresowo dla najemcy. Poniżej znajdziecie kilka punktów, dzięki którym w razie potrzeby będziecie mogli dochodzić swoich praw.

PRAWA NAJEMCY


- Jeżeli w trakcie trwania umowy w lokalu konieczne będą naprawy (np. sprzętu AGD), które nie są wynikiem nieprawidłowego lub niedbałego użytkowania przez najemcę, koszty naprawy pokrywane są przez właściciela. Najmujący zobowiązany jest jednak niezwłocznie powiadomić go o awarii. Lokator ma prawo również wyznaczyć termin, w jakim powinna zostać usunięta usterka.


- W przypadku, gdy wynajmowany lokal posiada wady ograniczające jego przydatność do użytku najemca ma prawo żądać obniżenia czynszu lub też wypowiedzieć umowę bez zachowania terminu wypowiedzenia. Nie przysługują te prawa, jeżeli w chwili wynajmu wiedzieliśmy o istniejącej usterce.


- Najemca może również wprowadzać w lokalu ulepszenia, jednak – co istotne – jedynie po wcześniejszym uzgodnieniu tego z właścicielem posiadłości.


- W mieszkaniu, które wynajmujemy mogą również czasowo przebywać inne osoby – chyba, że inaczej reguluje to umowa. Nie możemy jednak, będąc najemcą, podnajmować lokalu osobom trzecim.


Należy jednak pamiętać, że prócz przysługujących nam praw, jako najemca mamy też obowiązki. Wśród nich znajduje się m.in. konieczność regulowania zobowiązania wobec właściciela, eksploatacja lokalu w sposób zgodny z jego przeznaczeniem czy też utrzymywanie go we właściwym stanie technicznym oraz higienicznym. Konieczne jest również przestrzeganie obowiązujących we wspólnocie mieszkaniowej praw, takich jak np. cisza nocna. 








Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!