Bierzesz kredyt na mieszkanie? Sprawdź, co musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym!

Budowa domu czy zakup mieszkania w Polsce bez kredytu to rzadkość. Zdecydowana większość osób, aby pozwolić sobie na własne M, musi wspomóc się pożyczką z banku. Sprawdź, co musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym, aby bez problemu przejść przez formalności!
Bierzesz kredyt na mieszkanie? Sprawdź, co musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym!
21
paź

Jak wynika z raportu kwartalnego Biura Informacji Kredytowej, w I półroczu udzielono 108 tys. kredytów mieszkaniowych i jest to o 5.7% więcej niż w poprzednim analogicznym okresie. Wartość udzielonych kredytów wyniosła 23.8 mld złotych i jest to skok o 12.8% w górę. Średnia kwota pożyczki wynosi 220 799 złotych.


Źródło: Raport BIK, dostęp: https://media.bik.pl/publikacje/att/1172850



Źródło: Raport BIK, dostęp: https://media.bik.pl/publikacje/att/1172850



Zainteresowanie kredytami wzrasta. 22 lipca br. obowiązywać zaczęła nowa ustawa o kredycie hipotecznym, która wprowadza wiele zmian, jednak w większości są one przychylne kredytobiorcom. Najistotniejsze kwestie, o których powinniśmy wiedzieć to:


1.  Wkład własny – chcąc uzyskać kredyt musimy liczyć się z posiadaniem tzw. wkładu własnego. Wynosi on min. 10% wartości nieruchomości, którą zamierzamy nabyć. Dokładną kwotę określa wskaźnik LTV.

2.  21 dni na decyzję – właśnie tyle czasu ma pożyczkodawca na udzielenie odpowiedzi na złożony przez klienta wniosek kredytowy.

3.  Odstąpienie od umowy – zgodnie z nową ustawą, kredytobiorca ma 14 dni na wypowiedzenie umowy kredytowej. Daję to czas na ew. sprawdzenie czy w innym banku nie otrzymamy lepszej ofery.

4.  Tylko banki i SKOK-i – od lipca br. kredytów hipotecznych nie mogą udzielać firmy pożyczkowe. Ten zabieg zabezpiecza kredytobiorców przed nieuczciwymi podmiotami.

5.  Waluta – kredyt otrzymasz tylko w takiej walucie, w jakiej zarabiasz. To odpowiedź rządu na problemy tzw. frankowiczów.

6.  Tylko kredyt hipoteczny – banki nie mogą obecnie wymuszać na pożyczkobiorcach skorzystania z tzw. sprzedaży wiązanej. To oznacza, że biorąc kredy nie musimy zakładać w danej instytucji konta czy innego oferowanego produktu.

7.  Brak terminowej spłaty
– jeżeli wystąpią problemy ze spłatą kredytu, pożyczkodawca będzie zobowiązany przygotować dla nas plan restrukturyzacji, polegający np. na czasowym zawieszeniu spłaty, wydłużeniu okresu kredytu czy obniżeniu wysokości rat.

8.  Samodzielna sprzedaż – jeśli plan restrukturyzacji nie przyniesie skutku, bank musi dać właścicielowi nieruchomości min. pół roku na samodzielną sprzedaż mieszkania. Dzięki temu istnieje duże prawdopodobieństwo, że lokal zostanie sprzedany za wyższą kwotę.

Prócz tego nowe obostrzenia chronią nas także przed reklamami. Obecnie sformułowania wykorzystywane w promocji mają być jasne i czytelne, a oprocentowanie wyraźnie zaznaczone w komunikacie. 






Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!