Budujesz dom? Sprawdź jak uzyskać odpowiednie zgody!

Budowa domu to nie lada wyzwanie. Oprócz wyboru działki, zdecydowania się na projekt i określenia budżetu, istotną kwestią jest także złożenie do urzędu niezbędnych dokumentów. Marzy Ci się własny dom, ale nie wiesz jakie zgody i pozwolenia są konieczne do rozpoczęcia budowy? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi od czego zacząć, gdy planujesz inwestycję we własną nieruchomość.
Budujesz dom? Sprawdź jak uzyskać odpowiednie zgody!
04
gru

Do rozpoczęcia budowy wystarczy zgoda


Zanim postawisz swój własny dom, konieczne będzie uzyskanie zgody na jego budowę. Co istotne, prace budowlane można rozpocząć bez pozwolenia. Wystarczy w tym celu jedynie zgłosić budowę w urzędzie. Zawiadamiając organ o chęci budowy domu otrzymujemy tak zwaną „milczącą zgodę”, która jest ważna przez 3 lata. Procedura ta jest o wiele prostsza niż uzyskanie oficjalnej decyzji urzędu w postaci pozwolenia na budowę. Dlatego też, jeśli zależy nam na czasie, dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli szybciej zacząć stawiać wymarzony dom. Niemniej jednak, w niektórych przypadkach zgoda organu nie będzie wystarczająca, aby ruszyć z pracami budowlanymi.


Pozwolenie na budowę – kiedy jego uzyskanie jest konieczne?


Istnieją przypadki, w których nie obejdzie się bez pozwolenia na budowę. Pierwszym z nich jest sytuacja, w której obszar oddziaływania domu jednorodzinnego, czyli teren, na którym występują ograniczenia w jego zagospodarowaniu i zabudowie, wykracza poza granicę parceli. Innymi słowy, jest to strefa, w obrębie której nieruchomość jest uciążliwa dla sąsiadów. Może to dotyczyć między innymi problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza, hałasem, ograniczeniem światła dziennego, bądź nieprzyjemnym zapachem. Obszar oddziaływania jest określany przez projektanta, który sporządza projekt budowlany. Jeśli na obszarze wokół działki obowiązują przepisy zakazujące budowy niektórych obiektów, uciążliwych dla mieszkańców domu, uzyskanie pozwolenia będzie koniecznością. Drugą sytuacją, w której będziemy musieli uzyskać pozwolenie na budowę jest przypadek, w którym działka znajduje się na obszarze objętym ochroną przyrody. Zdarza się, że urząd miasta, bądź urząd powiatowy będzie chciał przeprowadzić postępowanie środowiskowe i sprawdzić, czy nasz dom nie będzie szkodził przyrodzie, a wtedy nie obejdzie się bez złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Wniosek może złożyć właściciel nieruchomości (inwestor), bądź jego pełnomocnik. Za pełnomocnika uznaje się wyłącznie osobę fizyczna i może nim być na przykład projektant domu. Do wniosku powinien zostać dołączony dokument potwierdzający pełnomocnictwo.


Budowa domu – dodatkowe formalności


Aby uniknąć problemów i oszczędzić sobie czasu przy dopełnianiu formalności związanych
z uzyskaniem zgody, bądź pozwolenia na budowę warto mieć na uwadze kilka istotnych kwestii:


  • Zorientuj się, czy dla obszaru, na którym znajduje się Twoja parcela ustalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Informację tę uzyskasz w urzędzie miasta, bądź urzędzie powiatowym. Jeśli planu zagospodarowania nie ma – konieczne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.
  • Przygotuj niezbędne dokumenty, takie jak: zgłoszenie budowy, projekt budowlany (4 egzemplarze), zaświadczenie potwierdzające uprawnienia projektanta, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzję o warunkach zabudowy, potwierdzenie zapłaty opłaty skarbowej (w przypadku, gdy część domu będzie użytkowana w innych celach niż mieszkaniowe) oraz inne dokumenty, których wymagać może Twój urząd.
  • Złóż wniosek i dokumentację w urzędzie. Należy zrobić to w starostwie powiatowym, na którego obszarze znajduje się Twoja parcela. Jeśli działka leży na terenie miasta na prawach powiatu, wtedy wniosek należy złożyć w urzędzie miasta.
  • Czekaj na decyzję. Urząd powiatowy lub urząd miasta może wyrazić tak zwaną „milczącą zgodę”. Oznacza to, że jeśli nie otrzymasz żadnej odpowiedzi w przeciągu 30 dni kalendarzowych możesz rozpocząć budowę. Niestety, organ może także zgłosić sprzeciw, czyli nie zgodzić się na budowę. Decyzja ta wraz z uzasadnieniem musi zostać wydana najpóźniej do 30 dni kalendarzowych od dnia otrzymania Twojego zgłoszenia. Ponadto, urząd może poprosić Cię o uzupełnienie informacji, bądź dokumentów dołączonych do wniosku. Warto pamiętać, aby dopełnić tych formalności w wyznaczonym przez organ terminie, gdyż w innym przypadku możemy spodziewać się wiadomości zwrotnej w postaci sprzeciwu.
  • Jeśli uzyskasz „milczącą zgodę”, odbierz projekt budowlany opatrzony pieczątkami urzędu. Na Twoją prośbę, organ może wydać zaświadczenie o braku sprzeciwu. Niemniej jednak, nie jest ono konieczne, abyś mógł rozpocząć budowę.




Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!