Jak mieszkają polscy studenci?

W takich miastach jak Kraków, Wrocław, czy Warszawa, rynek najmu mieszkań jest oblegany przez studentów. Wynajem mieszkania studentom się staje się często najszybszym sposobem na znalezienie najemców. Niemniej jednak, w obawie przed poniesieniem strat i zniszczeń, właściciele mieszkań często niechętnie decydują się na przekazanie kluczy żakom. Jakie są warunki i koszty wynajęcia studenckiego M?
Jak mieszkają polscy studenci?
08
gru

M na miarę studenta


Legendarne imprezy, zatłoczone akademiki, problemy z płaceniem czynszu, czy zniszczenia na ogromną skalę – tak większości osób kojarzy się studencka kwatera. Niemniej jednak, okazuje się, że studenci są na ogół zadowoleni z warunków, w których mieszkają. Standard studenckich mieszkań z roku na rok się podnosi, a studenci stają się coraz bardziej wymagający. Akademiki przestały już przypominać zaniedbane rudery, a podlegając ciągłym remontom zaczynają upodabniać się bardziej do hoteli niż noclegowni. Co więcej, zamiast dzielenia czterech kątów z kilkoma współlokatorami, studenci coraz częściej mają do wyboru pokoje dwuosobowe z łazienką. Jak się okazuje, coraz mniej studentów jest zainteresowanych wynajmem najtańszego mieszkania o niskim standardzie. Szukają oni lokum w okolicach uczelni, bądź w centrum miasta. Niemniej jednak, z punktu widzenia żaka, atrakcyjna nieruchomość to taka, która jest nowoczesna, a oprócz dobrego położenia komunikacyjnego, niezwykle istotnym elementem staje się także własne miejsce parkingowe.


Ile kosztuje studenckie mieszkanie?


Jak wynika z raportu Portfel Studenta, opublikowanego w październiku 2017 roku, obok opłat za studia, wydatków na jedzenie, transport publiczny i rozrywki, to właśnie koszty zakwaterowania pochłaniają największą część studenckiego budżetu. Osoby uczące się, za wynajem najwięcej zapłacą w Warszawie i we Wrocławiu, gdzie za średniej wielkości kawalerkę trzeba wydać ponad 1500 złotych. Trochę taniej jest w Krakowie i w Gdańsku.
W tych miastach ceny najmu są o około 100 złotych niższe. Najkorzystniejsze okazuje się studiowanie w Katowicach, gdzie koszty wynajęcia mieszkania wciąż spadają. Tutaj na mieszkanie należy przeznaczyć około 850 złotych.




Ze względu na to, że przeciętny student nie może pozwolić sobie na utrzymanie mieszkania w pojedynkę, większość osób decyduje się na dzielenie lokum ze współlokatorami. Dzięki temu, koszty zakwaterowania mogą znacząco się zmniejszyć. Osoby studiujące najczęściej wynajmują mieszkanie w dwie lub trzy osoby. Okazuje się, że wydatki związane z wynajmem studenckiego mieszkania oscylują w granicach 500-1000 złotych miesięcznie. Niemniej jednak, wśród studentów wciąż popularne pozostają akademiki. Za wynajem łóżka w hotelu studenckim należy wydać około 300 złotych.


Czy warto wynająć mieszkanie studentom?


Jeśli posiadamy mieszkanie w okolicach ośrodków akademickich, w dogodnej lokalizacji oraz w atrakcyjnej cenie, możemy bez trudu wynająć je studentom. Ze względu na to, że osoby uczące się często wynajmują mieszkania w grupach, dobrym pomysłem może okazać się wynajem poszczególnych pokoi. W związku z tym, że wymagania studentów wciąż rosną, aby przyciągnąć potencjalnych najemców warto zainwestować w remont oraz pełne umeblowanie lokalu. Dobrze, aby w mieszkaniu znajdowały się także podstawowe sprzęty AGD. Jeśli chodzi o korzyści jakie możemy czerpać z wynajmowania mieszkania studentom to przede wszystkim ciągłość wpływów z czynszu. Studenci szukają mieszkania na cały rok akademicki, co daje nam gwarancję otrzymywania dochodów z wynajmu przez co najmniej 10 miesięcy. Jeśli mimo wszystko obawiasz się o swoje cztery kąty, bardzo ważny element zabezpieczający będzie stanowić umowa. Możesz w niej zawrzeć takie uzgodnienia jak: możliwość dostępu właściciela do wynajmowanego lokalu, określenie terminów zapłaty za wynajem, kwestie opłacania rachunków za media, zgoda na remont, możliwość palenia papierosów, czy regulacje dotyczące trzymania zwierząt w mieszkaniu.




Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!