Wybór ubezpieczenia - od czego zacząć?
Jeśli już podejmiemy decyzję o zakupie polisy, warto zastanowić się jakich zdarzeń losowych się obawiamy, bądź też jakie zagrożenia mogą wystąpić na terenie naszej nieruchomości. Ubezpieczenie może obejmować takie elementy, jak: mury (zewnętrzna część nieruchomości), elementy stałe (wszystko co znajduje się wewnątrz mieszkania i czego nie da się przenieść), mienie ruchome (wyposażenie mieszkania) oraz pomieszczenia przynależne (piwnica, garaż, altana). Należy rozważyć katalog wypadków, na które nie mamy wpływu (powódź, huragan, pożar), zastanowić się, czy może warto ubezpieczyć mieszkanie na wypadek włamania oraz czy wykupić ubezpieczenie OC w razie, gdyby osoby trzecie poniosły jakiekolwiek szkody w wyniku naszych zaniedbań (np. poprzez zalanie sąsiada). Bardzo ważne jest, aby do potencjalnych zagrożeń podejść z głową. Wykupywanie ubezpieczenia na wypadek wszystkich możliwych zdarzeń, nawet tych, które nie występują na obszarze, w którym mieszkamy, nie ma najmniejszego sensu. Przy zakupie polisy, wiele towarzystw proponuje także zakup ubezpieczenia assistance, czyli pomocy w razie wystąpienia nieoczekiwanych sytuacji losowych. W przypadku, gdy zdecydujemy się na skorzystanie z tej opcji, będziemy mogli liczyć na pomoc fachowców, takich jak elektryk, hydraulik, czy ślusarz, a także uzyskać pomoc medyczną, prawną, bądź też nocleg zastępczy.
Suma ubezpieczenia a wysokość świadczenia
Bardzo istotną kwestią przy zakupie polisy ubezpieczeniowej jest suma ubezpieczenia. Im większa kwota, na jaką zostanie ubezpieczona nasza nieruchomość, tym wyższe odszkodowanie w przypadku poniesienia szkód. W celu ustalenia sumy ubezpieczeniowej należy określić wartość mieszania lub domu, mając na uwadze zarówno elementy stałe, jak i ruchome. Niestety, szacując wartość mieszkania „na oko” często dochodzi do sytuacji, w której mieszkanie jest niedoubezpieczone, lub nadubezpieczone. Dlatego też, nie zaniżaj, ani nie zawyżaj sumy ubezpieczenia, gdyż może się okazać, że w przypadku wystąpienia szkody otrzymasz dużo niższe odszkodowanie, bądź też nie zyskasz nic, prócz przepłacenia składki. Warto pamiętać o tym, aby w trakcie trwania ubezpieczenia zgłaszać ubezpieczycielowi dokonywane naprawy i remonty, które mogłyby wpłynąć na zwiększenie wartości naszej nieruchomości. Jeśli zależy nam na zniżkach, przed dokonaniem zakupu polisy należy wyposażyć mieszkanie w dodatkowe zabezpieczenia. Posiadając system przeciwpożarowy, bądź drzwi antywłamaniowe możemy liczyć na zmniejszenie kosztów ubezpieczenia.
Ubezpieczenie a kredyt
Zakup mieszkania na kredyt, w większości przypadków wiąże się z obowiązkiem ubezpieczenia nieruchomości. Jednym z warunków otrzymania kredytu jest tzw. cesja, czyli przeniesienie praw do odszkodowania na bank. Wymóg posiadania ważnej polisy obowiązuje do czasu spłaty ostatniej raty kredytu, a suma ubezpieczenia musi być przynajmniej równa kwocie zaciągniętej pożyczki. Jeśli dokonałeś zakupu mieszkania za kredyt hipoteczny musisz pamiętać o dodatkowych kosztach ubezpieczenia. Mowa tu o ubezpieczeniu wkładu własnego, ubezpieczeniu pomostowym, od utraty pracy, od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), ubezpieczeniu od ognia i innych zdarzeń losowych, a także o polisie na życie. Kupując mieszkanie na kredyt masz dwie możliwości ubezpieczenia nieruchomości – możesz to zrobić w banku podczas podpisywania umowy kredytowej, bądź skorzystać bezpośrednio z oferty ubezpieczyciela. Pierwsza wersja, czyli zakup ubezpieczenia w banku to opcja dla leniwych. Wybierając ten wariant, zyskujemy przede wszystkim czas i nie dokładamy sobie dodatkowych wysiłków, związanych z porównywaniem ofert ubezpieczycieli. Niestety, jest to wybór nawet kilkukrotnie droższy niż zakup polisy na własną rękę. Dlatego też, jeśli zależy nam na oszczędności pieniędzy, a nie czasu, warto samodzielnie poszukać korzystnej oferty bezpośrednio u ubezpieczyciela.
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?
Na cenę ubezpieczenia mieszkania, bądź domu składa się wiele czynników. Niemniej jednak, kwota ta zależy głównie od zakresu polisy i wysokości sumy ubezpieczenia. Przy wyborze pakietu podstawowego zapłacimy o wiele mniej niż w przypadku wykupu pełnej ochrony wraz z ubezpieczeniem OC i assistance. Ponadto, na wysokość składki wpływają również takie elementy jak czas trwania ubezpieczenia, dodatkowe zabezpieczenia mieszkania, czy umiejscowienie, bądź lokalizacja nieruchomości. Dlatego też, jeśli nasze mieszkanie znajduje się na parterze, może się okazać, że zapłacimy więcej niż sąsiad z pierwszego piętra. Ceny miesięcznych składek na ubezpieczenie wahają się między 300 zł a 700 zł. Przed podjęciem decyzji o wyborze polisy, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń.