Kupno czy wynajem mieszkania?

Konieczność zapewnienia sobie i swojej rodzinie tzw. dachu nad głową sprawia, że w pewnym momencie każdy staje przed podjęciem trudnej decyzji, jaką jest kupno mieszkania lub jego wynajem. Zaczyna się kalkulacja i analiza wszystkich za i przeciw. Jaki wybór będzie bardziej odpowiedni? Odpowiedź na to pytanie jest jedna – wybór opcji dopasowanej do indywidualnych potrzeb, przekonań czy stylu życia.
Kupno czy wynajem mieszkania?
25
sty

Zalety i wady wynajmu mieszkania


Najem mieszkania to z pewnością swego rodzaju swoboda mobilności – jeżeli po wprowadzeniu uznamy, że nie odpowiada nam otoczenie lub sąsiedzi są za głośni czy też podejmiemy decyzję o przeprowadzce do innego miasta, mamy świadomość tego, że jesteśmy w takim wypadku w komfortowej sytuacji i  możemy się dosyć szybko i łatwo przeprowadzić do innego mieszkania. Działa to jednak w dwie strony, w przypadku kiedy w wynajmowanym mieszkaniu dobrze nam się mieszka, zawsze istnieje obawa, że plany właściciela się zmienią, a my będziemy musieli się wyprowadzić. Atutem wynajmowanego mieszkania jest również to, że będąc najemcą lokalu nie musimy się martwić o wszelkie szkody, które nie wynikają z naszej winy (o ile oczywiście jest to dobrze rozpisane w umowie najmu), w związku z czym wszelkie usterki np. sprzętów AGD nie są dla nas stresujące i nie wiążą się z dodatkowymi wydatkami.


Wynajem mieszkania to także oszczędność czasu, którą musielibyśmy poświęcić na aranżację wnętrz. Wprowadzamy się do gotowego, wyposażonego mieszkania – ma to oczywiście również drugą stronę medalu, gdyż wystrój niekoniecznie musi wpasować się w nasz gust, jednak rynek mieszkań jest tak obszerny, że znalezienie odpowiedniego lokalu nie powinno sprawiać problemów.


Przechodząc do kosztów – mieszkanie, które nie jest naszą własnością nie obciąża nas kredytem, jednak również jest sporym wydatkiem. W zależności od metrażu i lokalizacji możemy ponosić koszty od tysiąca do kilku tysięcy złotych miesięcznie. Dodatkowo są to pieniądze, które tak naprawdę w żaden ekonomiczny sposób się nam nie zwracają, ponieważ takie mieszkanie nigdy nie stanie się naszą własnością. Nie ponosimy jednak kosztów utrzymania mieszkania (malowanie, zużywanie sprzętów etc.).


Plusy i minusy kupna mieszkania


Analizując drugą opcję również zacznijmy od aspektów emocjonalnych. Kupno mieszkania wiąże się zazwyczaj z decyzją na długie lata. Podejmując ją, decydujemy się na związanie się z lokalem, jego umiejscowieniem i sąsiadami. Wiąże się to z pewnym ryzykiem, jednak posiadanie własnego mieszkania to również szereg pozytywnych aspektów. 

W przeciwieństwie do wynajmowanego lokalu, mamy tutaj pełną dowolność w kwestii aranżacji wnętrz, przebudowy czy remontów – to jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami. Musimy również pamiętać, że ciążą na nas obowiązki wymiany czy naprawy zepsutych sprzętów.


Należy jednak pamiętać, że mieszkanie to inwestycja, która może zaowocować w przyszłości. Wszelkie ponoszone przez nas koszty, to kapitał przeznaczony na nasze bezpieczeństwo czy wygodę. Owszem kredyty hipoteczne wiążą się z comiesięczną spłatą raty oraz odsetkami, które zwiększają koszty zakupu, lecz ze świadomością, że za kilkanaście lat lokal będzie naszą własnością. Co więcej, w razie potrzeby mieszkanie zawsze można wynająć.


Jaką podjąć decyzję?


Nie jest to proste zadanie, aczkolwiek jedynym rozwiązaniem jest przekalkulowanie wszystkich kosztów oraz rozważenie za i przeciw każdej z opcji. Niestety każda z nich ma zarówno wady, jak i zalety. W tej pierwszej kwestii pomogą dostępne w sieci kalkulatory ułatwiające podejmowanie decyzji inwestycyjnych. W tej drugiej każdy zdany jest sam na siebie i swoje potrzeby.


A Wy, ku której opcji bardziej się skłaniacie? Czekamy na Wasze przemyślenia w komentarzach! Pamiętajcie, że bez względu na decyzję, szeroki wybór mieszkań do zakupu oraz wynajmu znajdziecie dzięki naszej wyszukiwarce :)





Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!